Ubiquiti U-CABLE-PATCH-8M-RJ45 networking cable White Cat6
£10.82
£9.02
Patch Cable 8m, Cat6, RJ-45, 3mm
- Bendable booted RJ45
- Ultra-thin OD 3mm
- Cable length from 0.1 m up to 8 m
- Pass TIA-568-B.2 Cat6 Channel test by Fluke
| Cable length | 8 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | U-CABLE-PATCH-8M-RJ45 |
| EAN | 0810010071477 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 8 m |
| Features | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 8 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti U-CABLE-PATCH-8M-RJ45 network...
£10.82
£9.02
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Popular
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U-CABLE-PATCH-8M-RJ45
|
705910
|
605516
|
83492
|
MPK420
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5
|
| Cable shielding |
N/A
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|