Ubiquiti UACC-Cable-Patch-EL-5M-W networking cable Translucent, White Cat6
£15.85
£13.21
UniFi Etherlighting, 2.5 mm, 5 m, White
- Translucent booted RJ45 for optimal EtherlightingTM brightness
- 2.5 mm outer diameter for 0.15-8 m lengths
- 2.9 mm outer diameter for 12-15 m lengths
- Length: 0.15 to 15 m
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | UACC-CABLE-PATCH-EL-5M-W |
| EAN | 0810084695753 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Nano-thin patch cable with a translucent boot designed to show Etherlighting™ effects when connected to Pro Max switching.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Translucent, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 5 m |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 2.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Translucent, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 5 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UACC-Cable-Patch-EL-5M-W netw...
£15.85
£13.21
|
Popular
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect UTP508 networking cable G...
£15.40
£12.83
|
Recommended
StarTech.com 50ft CAT6 Cable - White C...
£19.49
£16.24
|
Hot Product
Microconnect V-UTP503VP networking cab...
£13.66
£11.38
|
Microconnect V-UTP505VP networking cab...
£17.65
£14.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CABLE-PATCH-EL-5M-W
|
SSTP610R
|
UTP508
|
N6PATCH50WH
|
V-UTP503VP
|
V-UTP505VP
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
5m to 10m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|