Ubiquiti UACC-CM-RJ45-MG network transceiver module Copper 10000 Mbit/s SFP+
£72.94
£60.78
RJ45, 10GbE/5GbE/2.5GbE/1GbE, 1.9W
- SFP+ to RJ45 adapter
- 1GbE/2.5GbE/5GbE/10GbE speeds
- Up to 100 meters Cat6a cable distance
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | UACC-CM-RJ45-MG |
| EAN | 0810084690154 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
SFP network accessories that deliver a range of throughput speeds (1/10/25/100G) across a variety of distances (0.5-10 km).
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Copper, Stainless steel |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Copper, Stainless steel |
| Certification | CE, UKCA |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.9 W |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UACC-CM-RJ45-MG network trans...
£72.94
£60.78
|
New
Zyxel SFP-LX-10-D network transceiver...
£58.07
£48.39
|
Popular
DELL 407-BBOP network transceiver modu...
£60.84
£50.70
|
Hot Product
Mikrotik S+85DLC03D network transceive...
£68.64
£57.20
|
DELL 407-BBOO network transceiver modu...
£99.00
£82.50
|
Recommended
Mikrotik S-3553LC20D network transceiv...
£97.20
£81.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CM-RJ45-MG
|
91-010-203001B
|
407-BBOP
|
S+85DLC03D
|
407-BBOO
|
S-3553LC20D
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Zyxel
|
DELL
|
Mikrotik
|
DELL
|
Mikrotik
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
1250 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
Copper
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|