Ubiquiti UNAS-PRO-4 NAS/storage server Rack (1U) Cortex-A Cortex-A57 16 GB Grey
£468.60
£390.50
Ubiquiti UniFi UNAS-Pro-4 4-Bay NAS Enclosure
| SKU | UNAS-PRO-4 |
|---|---|
| EAN | 0810177165194 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
| Storage | |
|---|---|
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Processor | |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor architecture | ARM Cortex-A57 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor family | Cortex-A |
| Processor model | Cortex-A57 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Housing material | SGCC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Housing material | SGCC |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.7 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Ubiquiti UNAS-PRO-4 NAS/storage server...
£468.60
£390.50
|
Synology DiskStation DS620SLIM NAS/sto...
£497.54
£414.62
|
Popular
QNAP TS-932PX NAS Tower Annapurna Labs...
£664.85
£554.04
|
Recommended
QNAP TBS-464 NAS Desktop Intel® Celero...
£626.11
£521.76
|
QNAP HS-264 NAS Desktop Intel® Celeron...
£627.70
£523.08
|
Bestseller
QNAP TS-435XEU NAS Rack (1U) Marvell C...
£690.48
£575.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UNAS-PRO-4
|
DS620SLIM
|
TS-932PX-4G
|
TBS-464-8G
|
HS-264-8G
|
TS-435XeU-4G
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Synology
|
QNAP
|
QNAP
|
QNAP
|
QNAP
|
| Processor family |
Cortex-A
|
Intel Celeron
|
Annapurna Labs
|
Intel Celeron
|
Intel Celeron
|
Marvell
|
| Chassis type |
Rack (1U)
|
Desktop
|
Tower
|
Desktop
|
Desktop
|
Rack (1U)
|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports |
1
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Storage drives installed |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Installed storage drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Type |
NAS
|
NAS
|
NAS
|
NAS
|
NAS
|
NAS
|
| Supported storage drive types |
HDD & SSD
|
HDD & SSD
|
HDD & SSD
|
SSD
|
HDD & SSD
|
HDD & SSD
|