Urban Armor Gear 981890114040 tablet case 33 cm (13") Sleeve case Black
£32.38
£26.98
MEDIUM SLEEVE - FITS 13" LAPTOPS/TABLETS
- Wear-resistant materials & interior mesh pocket
- Tactile grip, easy access & internal straps to hold device in place
- Fits 11-13" devices. Military drop-test standards (MIL STD 810G-516.6)
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Any brand |
| Maximum screen size | 13 " |
| Product colour | Black |
| SKU | 981890114040 |
| EAN | 0812451033564 |
| Manufacturer | Urban Armor Gear |
| Availability | In Stock |
Provide a snug and protective home for your laptop or tablet from everyday wear and tear with the UAG sleeve. Keep your gear looking like new longer. Slim enough to still stow in your bag or backpack. Now your device can brave the great outdoors.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Sleeve case |
| Pen loop | No |
| Business card pocket | No |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Zipper |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | No |
| Business card pocket | No |
| Stand mode | No |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 226 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 482 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Cleaning cloth | No |
| Stylus included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Cleaning cloth | No |
| Stylus included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£32.38
£26.98
|
Hot Product
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£45.67
£38.06
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£30.83
£25.69
|
eSTUFF ES681543-BULK tablet case Black
£34.25
£28.54
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£27.46
£22.88
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£36.10
£30.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
981890114040
|
THZ749GL
|
ES681540-BULK
|
ES681543-BULK
|
77-62045
|
77-62038
|
| Manufacturer |
Urban Armor Gear
|
Targus
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
Polyurethane
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Sleeve case
|
Folio case
|
N/A
|
N/A
|
Folio case
|
Cover case
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|