V7 CAT6 UTP Network Cable 1 (RJ45m/m) blue 1m
£3.02
£2.52
CAT6 UTP Network Cable 1 (RJ45m/m) blue 1m
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | V7E2C6U-01M-BLS |
| EAN | 4038489020031 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | In Stock |
Featuring more stringent specifications for reducing crosstalk and system noise, V7 CAT6 snagless molded patch cables maximize your Local Area Network (LAN) speed and are perfect for higher bandwidth applications, such as Voice over IP (VoIP) or video applications. V7 CAT6 patch cables provide clean, clear transmissions with lower return loss, resulting in reliable and practical Gigabit-Ethernet performance. The cables feature snagless molded connector boots to provide strain relief and ensure a durable and solid connection. V7 Cat6 cables are available in a wide range of colors and lengths.
-Use with 10Base-T, 100Base-T, and 1000Base-T networks; Ideal for higher bandwidth VoIP, video, and file transfers
-RJ45 connectors with snagless molded boots
-24 AWG x 4 Pairs bare copper
-Performance Tested to 550Mhz
-Unshielded Twisted Pair (UTP)
-Use with 10Base-T, 100Base-T, and 1000Base-T networks; Ideal for higher bandwidth VoIP, video, and file transfers
-RJ45 connectors with snagless molded boots
-24 AWG x 4 Pairs bare copper
-Performance Tested to 550Mhz
-Unshielded Twisted Pair (UTP)
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connector(s) | UTP |
You may also be interested in
| Product |
New
V7 CAT6 UTP Network Cable 1 (RJ45m/m)...
£3.02
£2.52
|
Bestseller
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Popular
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
Recommended
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Hot Product
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V7E2C6U-01M-BLS
|
83408
|
83388
|
83164
|
83161
|
83141
|
| Manufacturer |
V7
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|