VALUE UTP Cat.6 Flat Network Cable, black 0.5 m
£2.52
£2.10
UTP Patch Cord, Cat.6 (Class E), extra-flat, black, 0.5 m
- Prepared cable with unshielded RJ-45 plug on both ends
- Extra flat cable for special applications
- Durable cables thanks to kink protection
- Contact settings 1:1 in accordance with EIA/TIA 568, 8 lines
- Construction: internal line 8 wires
- Plug with gold plated contacts
- Colour: black
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| SKU | 21.99.0960 |
| EAN | 7611990123759 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | In Stock |
Yes
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Input impedance | 100 Ω |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
You may also be interested in
| Product |
New
VALUE UTP Cat.6 Flat Network Cable, bl...
£2.52
£2.10
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Popular
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.99.0960
|
83408
|
83365
|
83161
|
83141
|
83143
|
| Manufacturer |
Value
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/FTP (STP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|