Verbatim Slider - USB Drive 64 GB - Black
£12.96
£10.80
Store 'n' Go, USB 2.0, 64GB
| Form factor | Slide |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 98698 |
| EAN | 0023942986980 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
With USB ports in almost every computer and popping up in cars, DVD and multimedia players, TV's, photo frames and more, USB drives are now being considered an essential accessory.
The Slider USB Drive from Verbatim has a retractable sliding mechanism which protects the USB connection when it is not in use.
Simple and easy to use, just slide open the cap, plug into any USB 2.0 port and drag and drop your folders and files.
The Slider USB Drive from Verbatim has a retractable sliding mechanism which protects the USB connection when it is not in use.
Simple and easy to use, just slide open the cap, plug into any USB 2.0 port and drag and drop your folders and files.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 4 MB/s |
| Read speed | 10 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Write speed | 4 MB/s |
| Read speed | 10 MB/s |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Slide |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 58.5 mm |
| Depth | 11 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
New
Verbatim Slider - USB Drive 64 GB - Bl...
£12.96
£10.80
|
Recommended
Verbatim PinStripe - USB Drive 128 GB...
£18.52
£15.43
|
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£12.60
£10.50
|
Bestseller
ADATA DashDrive UV128 32GB USB flash d...
£12.60
£10.50
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£17.69
£14.74
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 32 GB -...
£10.79
£8.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
98698
|
49071
|
98130
|
AUV128-32G-RBE
|
SDCZ50-064G-B35
|
49064
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
ADATA
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Form factor |
slide
|
cap
|
capless
|
slide
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
| USB version |
2.0
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|