Vision TC-USBCHDMI/BL video cable adapter USB Type-C HDMI Type A (Standard) Black
£21.67
£18.06
Professional Black USB-C to HDMI Adaptor
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | USB Type-C |
| SKU | TC-USBCHDMI/BL |
| EAN | 4979315000004 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
Connects the USB-C port on a laptop to a display device.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Certification | CE, FCC |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Vision TC-USBCHDMI/BL video cable adap...
£21.67
£18.06
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to DVI Dual L...
£56.35
£46.96
|
Popular
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with...
£50.11
£41.76
|
Recommended
Vivolink PROHDMIDVI10 video cable adap...
£68.74
£57.28
|
Vivolink PROVGAS15 video cable adapter...
£61.15
£50.96
|
Hot Product
StarTech.com HDMI to DisplayPort Adapt...
£50.23
£41.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-USBCHDMI/BL
|
DP2DVID2
|
VGA2HDU
|
PROHDMIDVI10
|
PROVGAS15
|
HD2DP
|
| Manufacturer |
Vision
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
VivoLink
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-D
|
N/A
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB Type-C
|
DisplayPort
|
N/A
|
HDMI
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|