Philips 5000 series TAB5305/10 soundbar speaker Black 2.1 channels 70 W
£258.00
£215.00
2.1 ch, 70 W, Wireless subwoofer, Bluetooth 4.2
- 2.1 CH wireless subwoofer
- Bluetooth®
- HDMI ARC
2.1 channels. Wireless subwoofer for deeper bass
The crackle of laser fire. The roar of a crowd. 2.1 channels bring new levels of sound to your favourite movies and shows. The compact wireless subwoofer delivers satisfying bass. Explosions will rumble. Music sounds fuller.
HDMI ARC. Control the soundbar with your TV remote
The days of hunting for multiple remotes are over. This soundbar connects to your TV via HDMI ARC, allowing you to control soundbar volume with the same remote that you use for your TV.
Connect your favourite sources for bigger sound
Stream playlists from your mobile device via Bluetooth. Connect audio sources via audio-in or optical input. Whatever you love, it will sound louder and clearer through this soundbar.
Distinctive geometric design. Easy placement
This soundbar boasts a unique slanted design and a low profile. When it comes to placement, the included wall brackets keep your options open. The compact design of the powerful subwoofer makes it easy to conceal.
The crackle of laser fire. The roar of a crowd. 2.1 channels bring new levels of sound to your favourite movies and shows. The compact wireless subwoofer delivers satisfying bass. Explosions will rumble. Music sounds fuller.
HDMI ARC. Control the soundbar with your TV remote
The days of hunting for multiple remotes are over. This soundbar connects to your TV via HDMI ARC, allowing you to control soundbar volume with the same remote that you use for your TV.
Connect your favourite sources for bigger sound
Stream playlists from your mobile device via Bluetooth. Connect audio sources via audio-in or optical input. Whatever you love, it will sound louder and clearer through this soundbar.
Distinctive geometric design. Easy placement
This soundbar boasts a unique slanted design and a low profile. When it comes to placement, the included wall brackets keep your options open. The compact design of the powerful subwoofer makes it easy to conceal.
| Audio | |
|---|---|
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker | |
| Soundbar speaker RMS power | 30 W |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 10% |
| Woofer diameter (imperial) | 11.4 cm (4.5") |
| Number of speakers | 2 |
| Subwoofer | |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer RMS power | 40 W |
| Bass reflex | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Features | |
| Audio formats supported | LPCM, SBC |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| LED indicators | Power |
| Technical details | |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Subwoofer width | 15 cm |
| Subwoofer height | 22.5 cm |
| Subwoofer depth | 26.7 cm |
| Package width | 962 mm |
| Package height | 217 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Audio formats supported | LPCM, SBC |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Remote control included | Yes |
| LED indicators | Power |
| Subwoofer power consumption | 20 W |
| Width | 900 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 65.5 mm |
| Ports & interfaces | |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Digital audio optical in | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Subwoofer power consumption | 20 W |
| Weight & dimensions | |
| Subwoofer width | 15 cm |
| Subwoofer height | 22.5 cm |
| Subwoofer depth | 26.7 cm |
| Package width | 962 mm |
| Package height | 217 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Soundbar weight | 1.53 kg |
| Subwoofer weight | 2.1 kg |
| Width | 900 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 65.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 962 mm |
| Package height | 217 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85182200 |
| Other features | |
| Batteries included | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Philips 5000 series TAB5305/10 soundba...
£258.00
£215.00
|
Vision SB-1900P soundbar speaker Black...
£284.53
£237.11
|
Yealink Mspeaker II Soundbar (60 Hz-20...
£307.80
£256.50
|
Philips TAB8505 Dolby Atmos Soundbar 2...
£241.20
£201.00
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
TAB5305/10
|
SB-1900P
|
MSPEAKER II
|
TAB8505/10
|
| Manufacturer |
Philips
|
Vision
|
Yealink
|
Philips
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|