ATEN VS92DP-AT-E video splitter DisplayPort 2x DisplayPort
£109.80
£91.50
21.6Gbps, DisplayPort 1.2, HDCP 1.3, USB, 88x60x150 mm
- Distributes one True 4K source to two DisplayPort displays at the same time
- Allows Multi-Stream Transport (MST) Mode for multitasking
- DisplayPort 1.2; HDCP 1.3 compliant
- High quality and durable aluminum enclosure
| SKU | VS92DP-AT-E |
|---|---|
| EAN | 5715327001061 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | In Stock |
Designed with a cost effective, yet advanced DisplayPort MST solution in mind, the ATEN VS92DP 2-Port True 4K DisplayPort MST Hub allows the high-defi nition video to be transmitted to two different locations without losing quality. Productivity is enhanced with its feature that permits up to two displays to be connected to a Windows-based laptop / PC. Meanwhile, users can mirror the same image onto two displays or display independent content to each display for multitasking.
The VS92DP supports up to 4K@60Hz (4:4:4) video resolution, HDR Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio 7.1, ensuring distortionless and superb video / audio quality. It is ideal for home theater systems, commercial settings, educational centers, conference rooms, or any scenarios where high video quality is needed.
The VS92DP supports up to 4K@60Hz (4:4:4) video resolution, HDR Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio 7.1, ensuring distortionless and superb video / audio quality. It is ideal for home theater systems, commercial settings, educational centers, conference rooms, or any scenarios where high video quality is needed.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | DisplayPort |
| Video out | 2x DisplayPort |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP version | 1.3 |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Power consumption (max) | 2 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 150 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Video | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Video out | 2x DisplayPort |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
ATEN VS92DP-AT-E video splitter Displa...
£109.80
£91.50
|
Popular
StarTech.com 2 Port DVI Video Splitter...
£139.56
£116.30
|
Recommended
StarTech.com 4-port HDMI splitter and...
£143.02
£119.18
|
StarTech.com 2-port HDMI splitter and...
£102.55
£85.46
|
Bestseller
Vivolink VLHDMISP1X2 video splitter HD...
£115.45
£96.21
|
Hot Product
Vivolink VLHDMISP1X4 video splitter HD...
£151.38
£126.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VS92DP-AT-E
|
ST122DVIA
|
ST124HDMI2
|
ST122HDMI2
|
VLHDMISP1X2
|
VLHDMISP1X4
|
| Manufacturer |
ATEN
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
VivoLink
|