Epson EB-L795SE
£4,078.04
£3,398.37
EB-L795SE
- 7,000 lumens brightness with 4K Enhancement technology at 60Hz: Delivering sharp, bright images with up to 4.6 million pixels, this budget-friendly laser display is perfect for large displays in professional spaces.
- Compact short-throw design for immersive display: Project scalable images up to 400", creating immersive, shadow- and glare-free visuals in compact spaces with a short throw ratio of 0.79–1.36:1 and 1.7x zoom.
- Quiet operation: Delivers high-performance display at a low noise level of 36dB or 26dB in Eco mode, ensuring a quiet and focused environment for immersive visual experiences.
- Effortless, flexible installation: A fixed centre lens with manual lens shift and advanced features like corner focus adjustment ensures easy setup and adaptability for any environment.
- Instant connectivity with Apple AirPlay 2 and Miracast{s1: Seamlessly share content from laptops, tablets, and smartphones - perfect for BYOD setups and collaborative environments.
- Making sustainable choices with Epson: Made from 19% recycled plastics, low power consumption, reduced packaging and a usage life of up to 30,000 hours in Eco mode (20,000 hours normal).
| SKU | V11HB26140 |
|---|---|
| EAN | 8715946737942 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Outstanding short-throw projector for diverse spaces
Designed for compact spaces, the EB-L795SE short-throw offers 7,000 lumens of bright WUXGA resolution with 4K Enhancement, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode, lens shift, 1.7x zoom and 10W speakers. Ideal for professional applications with flexible control options via HDBaseT, LAN, and wireless.
Spectacular short throw professional projector
Create stunning, shadow-free presentations in compact spaces with a short throw ratio of 0.79–1.36:1, built-in lens shift and WUXGA resolution with 4K Enhancement. Featuring 1.7x optical zoom, corner focus and display sizes up to 400", this high-performance display is ideal for sports simulators, visitor attractions, retail and more. Its compact design, low noise and sleek black chassis deliver bright, vibrant, crystal-clear images, even in well-lit environments, ensuring exceptional visuals.
Flexible installation for professional setups
Designed for easy installation, the EB-L795SE can be quickly configured to deliver optimal performance in any room layout. Features such as lens shift, horizontal and vertical keystone correction, and 360° projection ensure precise image positioning. Options like split-screen capabilities, edge blending, and geometry correction, along with the optional ELPEC01 camera and Epson Projector Professional Tool, provide fast setup and calibration, offering flexibility for complex installations.
Smart control for seamless experience
Enhance usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. The user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control, and OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date for a seamless experience.
Peace of mind with high durability and support
Engineered for long-lasting performance, the EB-L795SE features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
Designed for compact spaces, the EB-L795SE short-throw offers 7,000 lumens of bright WUXGA resolution with 4K Enhancement, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode, lens shift, 1.7x zoom and 10W speakers. Ideal for professional applications with flexible control options via HDBaseT, LAN, and wireless.
Spectacular short throw professional projector
Create stunning, shadow-free presentations in compact spaces with a short throw ratio of 0.79–1.36:1, built-in lens shift and WUXGA resolution with 4K Enhancement. Featuring 1.7x optical zoom, corner focus and display sizes up to 400", this high-performance display is ideal for sports simulators, visitor attractions, retail and more. Its compact design, low noise and sleek black chassis deliver bright, vibrant, crystal-clear images, even in well-lit environments, ensuring exceptional visuals.
Flexible installation for professional setups
Designed for easy installation, the EB-L795SE can be quickly configured to deliver optimal performance in any room layout. Features such as lens shift, horizontal and vertical keystone correction, and 360° projection ensure precise image positioning. Options like split-screen capabilities, edge blending, and geometry correction, along with the optional ELPEC01 camera and Epson Projector Professional Tool, provide fast setup and calibration, offering flexibility for complex installations.
Smart control for seamless experience
Enhance usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. The user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control, and OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date for a seamless experience.
Peace of mind with high durability and support
Engineered for long-lasting performance, the EB-L795SE features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Screen size compatibility | 0 - 10160 mm (0 - 400") |
| Zoom ratio | 1.7:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness | 7000 ANSI lumens |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.7:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Throw ratio | 0.79 - 1.36:1 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound emission | |
| Noise level | 36 dB |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Performance | |
| Noise level | 36 dB |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Features | |
| Noise level | 36 dB |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Product type | Short throw projector |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | USB |
| Supplier features | |
| Material | Recycled plastic |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson EB-L795SE
£4,078.04
£3,398.37
|
Popular
Epson EB-L720U
£4,474.92
£3,729.10
|
Recommended
Epson EB-PU1007B
£5,104.99
£4,254.16
|
Bestseller
Epson EB-PU1007W
£5,104.99
£4,254.16
|
Hot Product
Epson EB-PU1006W
£4,190.08
£3,491.73
|
Epson EH-LS800B
£3,493.75
£2,911.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HB26140
|
V11HA44040
|
V11HA34840
|
V11HA34940
|
V11HA35940
|
V11HA90140
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Projection technology |
N/A
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
| Projector brightness |
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
N/A
|
2000:1
|
2000:1
|
2000:1
|
N/A
|
| Weight |
N/A
|
6000g to 8000g
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
20dB to 30dB
|
30dB to 40dB
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DVI port |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
2
|
1
|
1
|
1
|
3
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
N/A
|
3
|
1
|
1
|
1
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:9
|
| Projector native resolution |
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
4K+ (5120x3200)
|
| Product type |
Short throw projector
|
Standard throw projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Ultra short throw projector
|
| Light source type |
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|