Epson EB-PU2116W
£15,097.52
£12,581.27
EB-PU2116W
- Ultra-lightweight and compact: Easy to store, transport and install
- Stunning image displays: 16,000lm, 4K Enhancement technology, WUXGA resolution
- Easy to use: Simple installation, stacking, lens flexibility and control
- Fit-and-forget reliability: Enhanced dust resistant construction - IP5X certified
- Environmental benefits: Lower power consumption, reduced packaging, reduced weight
| Service life of light source | 20000 h |
|---|---|
| Light source type | Laser |
| Projector brightness | 16000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| SKU | V11HA64940 |
| EAN | 8715946703176 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
16,000lm laser projector
The EB-PU2116W offers users significant advantages including much reduced size and weight, easier installation and set-up, simplified maintenance and great image quality. This ultra-lightweight, compact laser projector has been designed for use in large auditoriums, live events, concerts, conference rooms where it delivers high-impact immersive experiences.
Compact and lightweight
The reduced weight and size means the projector is easier to store, transport and install, saving on warehouse space as well as labour and delivery costs.
Outstanding image quality
This high lumens, 3LCD projector offers WUXGA resolution with 4K enhancement and HDR for rich textures and sharper images.
Flexibility
The EB-PU2116W's functionality enables simple installation, stacking, lens flexibility and control. It includes in-built processing for PC-free stacking which means two supported projectors can be stacked to double the brightness without the need for external computerware.
Reliability
Includes outstanding dust resistance as the hermetically sealed optical engine, and laser light source unit, ensure stable brightness output over long periods, even in high dust environments.
The EB-PU2116W offers users significant advantages including much reduced size and weight, easier installation and set-up, simplified maintenance and great image quality. This ultra-lightweight, compact laser projector has been designed for use in large auditoriums, live events, concerts, conference rooms where it delivers high-impact immersive experiences.
Compact and lightweight
The reduced weight and size means the projector is easier to store, transport and install, saving on warehouse space as well as labour and delivery costs.
Outstanding image quality
This high lumens, 3LCD projector offers WUXGA resolution with 4K enhancement and HDR for rich textures and sharper images.
Flexibility
The EB-PU2116W's functionality enables simple installation, stacking, lens flexibility and control. It includes in-built processing for PC-free stacking which means two supported projectors can be stacked to double the brightness without the need for external computerware.
Reliability
Includes outstanding dust resistance as the hermetically sealed optical engine, and laser light source unit, ensure stable brightness output over long periods, even in high dust environments.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| White light output | 16000 ANSI lumens |
| Colour light output | 16000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Contrast ratio (typical) | 2000:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness (economic mode) | 11200 ANSI lumens |
| Matrix size | 2.62 cm (1.03") |
| Keystone correction, vertical | 60° |
| Keystone correction, horizontal | 18° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 16000 ANSI lumens |
| Heat dissipation | 3682 BTU/h |
| Projection modes | Ceiling |
| Zoom type | Auto |
| Smart projector | No |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source brightness | 16000 lm |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Focal length range | varies by lens |
| Vertical lens shift range | -60 - 60% |
| Throw ratio | 0.35 - 7.41:1 |
| Zoom type | Auto |
| Interchangeable lens | Yes |
| Lens position memory | 10 |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Presentation, DICOM simulation mode, Multi-projection, BT.709 |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Service port type | USB Type-B |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 34 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Heat dissipation | 3682 BTU/h |
| Projection modes | Ceiling |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | Cable cover, Lens connector cap, Power cable, Remote control incl. batteries, User manual, Warranty document |
| Performance | |
| Password protection | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 34 dB |
| Heat dissipation | 3682 BTU/h |
| Features | |
| Interactive | No |
| Password protection | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 34 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Projection modes | Ceiling |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Product type | Large venue projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop, Flying frame |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 1083 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (economy mode) | 773 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Content Manager, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Extron |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 24.3 kg |
| Width | 586 mm |
| Depth | 492 mm |
| Height | 218 mm |
| Package weight | 0 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Cable cover, Lens connector cap, Power cable, Remote control incl. batteries, User manual, Warranty document |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Content Manager, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 773 W |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson EB-PU2116W
£15,097.52
£12,581.27
|
Recommended
Epson EB-PU2216B
£15,929.44
£13,274.53
|
Popular
Epson EB-PU2113W
£12,354.41
£10,295.34
|
Bestseller
Epson EB-PU2213B
£12,998.44
£10,832.03
|
New
Epson EB-PQ2010B
£16,117.87
£13,431.56
|
Epson EB-PQ2010W
£16,117.87
£13,431.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HA64940
|
V11HA67840
|
V11HA65940
|
V11HA68840
|
V11HB02880
|
V11HB02980
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Projection technology |
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
| Projector brightness |
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
| Contrast ratio (typical) |
2000:1
|
2000:1
|
2000:1
|
2000:1
|
N/A
|
N/A
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
N/A
|
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DVI port |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
1
|
1
|
3
|
3
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
1
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
| Native aspect ratio |
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:9
|
16:9
|
| Projector native resolution |
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
| Product type |
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
N/A
|
N/A
|
| Light source type |
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|