Hisense 32A4Q 81.3 cm (32") HD Smart TV Wi-Fi Black
£277.99
£231.66
Hisense 32A4Q, 81.3 cm (32"), 1366 x 768 pixels, DLED, Smart TV, Wi-Fi, Black
| SKU | 32A4Q |
|---|---|
| EAN | 6942351417943 |
| Manufacturer | HISENSE |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Hisense 32A4Q. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 1366 x 768 pixels, HD type: HD, Display technology: DLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Response time: 8.5 ms, Contrast ratio (typical): 3000:1, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
| Display | |
|---|---|
| Display refresh rates supported | 50 Hz, 60 Hz |
| Display technology | DLED |
| Screen shape | Flat |
| HD type | HD |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Response time | 8.5 ms |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Noise reduction | Yes |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Comb filter | 3D |
| 2D-3D converter | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| 3D | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| TV tuner | |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| Smart TV | |
| Operating system installed | VIDAA |
| Smart TV | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio | |
| Audio decoders | DTS Virtual:X |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 12 W |
| Equalizer | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable management | No |
| Housing material | Plastic |
| Panel mounting interface | 100 x 200 mm |
| Product colour | Black |
| Stand colour | Black |
| Frame | Yes |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Light sensor | No |
| Quantum dot color technology | No |
| Video formats supported | AVI, WMV, MP4, WEBM, MOV, MKV, FLV, TS, HEVC/H.265, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1 |
| Parental control | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Image formats supported | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Audio formats supported | WMA, WAV, FLAC, MP3 |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | No |
| Smart TV | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Common interface Plus (CI+) version | 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio (L/R) in | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | AVI, WMV, MP4, WEBM, MOV, MKV, FLV, TS, HEVC/H.265, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1 |
| Image formats supported | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Audio formats supported | WMA, WAV, FLAC, MP3 |
| Management features | |
|---|---|
| Cable management | No |
| Security | |
| Parental control | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 200 mm |
| Power | |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (max) | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Certificates | |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) specification | DMP, DMR |
| Technical details | |
| Light sensor | No |
| Stand depth | 18.6 cm |
| Display/Wide Colour Gamut display | No |
| S/PDIF output | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Weight (with stand) | 3.8 kg |
| Photo effects | Split screen |
| Housing material | Plastic |
| Equalizer customizable | Yes |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Viewing angle | 178° |
| HDMI | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Game mode | Yes |
| Product colour | Black |
| Stand width | 68.8 cm |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Stand depth | 18.6 cm |
| Width (without stand) | 726 mm |
| Height (without stand) | 430 mm |
| Depth (without stand) | 85 mm |
| Package width | 811 mm |
| Package height | 515 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Width (with stand) | 726 mm |
| Height (with stand) | 479 mm |
| Depth (with stand) | 186 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Stand width | 68.8 cm |
| Weight (with stand) | 3.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 811 mm |
| Package height | 515 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Other features | |
| Light sensor | No |
| Bezel width | 1.76 cm |
| Quantum dot color technology | No |
| Cable management | No |
| Photo effects | Split screen |
| Housing material | Plastic |
| Equalizer customizable | Yes |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Viewing angle | 178° |
| HDMI | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| 2D-3D converter | No |
| 3D | No |
| Stand width | 68.8 cm |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hisense 32A4Q 81.3 cm (32") HD Sm...
£277.99
£231.66
|
Popular
LG 32LQ630B6LA.AEK TV 81.3 cm (32"...
£297.47
£247.89
|
Philips 32PFS6109/12 TV 81.3 cm (32&qu...
£279.79
£233.16
|
Bestseller
Samsung HG32CF800EUXXU TV 81.3 cm (32&...
£278.52
£232.10
|
Hot Product
LG 50NANO80A6B.AEK TV 127 cm (50"...
£384.62
£320.52
|
Recommended
LG 43NANO80A6B.AEK TV 109.2 cm (43&quo...
£336.89
£280.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
32A4Q
|
32LQ630B6LA.AEK
|
32PFS6109/12
|
HG32CF800EUXXU
|
50NANO80A6B.AEK
|
43NANO80A6B.AEK
|
| Manufacturer |
HISENSE
|
LG
|
Philips
|
Samsung
|
LG
|
LG
|
| Display diagonal |
32" to 37"
|
32" to 37"
|
32" to 37"
|
32" to 37"
|
50" to 52"
|
42" to 45"
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Blue
|
Blue
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
3
|
1
|
3
|
3
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| HD type |
HD
|
HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
| High Dynamic Range (HDR) supported |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|