B-Tech SYSTEM X - Rail Mounting Bracket for BT8390 - 19mm from Wall
£32.96
£27.47
SYSTEM X - Rail Mounting Bracket for BT8390 - 19mm from Wall
- Designed to allow BT8390 horizontal rails to be mounted to the wall
- Can also be used for pole mounted video wall installations
- Increased depth allows for an enhanced tilt range when using tilt arms
- Countersunk screws sit flush with the plate for a neat installation
- All mounting hardware included
| SKU | BT8390-WFK2/B |
|---|---|
| EAN | 5019318501272 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | In Stock |
The BT8390-WFK2 is a bracket designed to fix BT8390 mounting rails onto walls or poles, for the installation of video walls and other multi-screen configurations. The sturdy 5mm thick plate is designed for installations using micro-adjustment, pop-out or XL interface arms from the System X range.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Bracket |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Bracket |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Distance to the wall (max) | 4.9 cm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 4.9 cm |
| Width | 126 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 19 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
B-Tech SYSTEM X - Rail Mounting Bracke...
£32.96
£27.47
|
Popular
B-Tech SYSTEM 2 - Internal Pole Joiner...
£26.88
£22.40
|
Bestseller
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Ceiling /...
£41.17
£34.31
|
Hot Product
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Accessory...
£26.88
£22.40
|
Lindy 700mm Pole with Desk Clamp and C...
£28.94
£24.12
|
New
B-Tech SYSTEM X - Rail Mounting Bracke...
£26.88
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8390-WFK2/B
|
BT7823/Z
|
BT7822/B
|
BT7051/B
|
40951
|
BT8390-WFK1/B
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|
Lindy
|
B-Tech
|