Black Box EVE634-05M networking cable Yellow 5 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£8.92
£7.43
CAT6 GigaTrue S/FTP Cable LSZH, 5m
- Exceeds ANSI/TIA/EIA-568-B.2-1 Cat6 specifications
- LSZH jacket, moulded boots
- Gigabit Ethernet, 622/155-Mbps ATM, Fast Ethernet
- High quality, dual shielding S/FTP (PiMF)
- Warranty: 1 Year Double DiamondTM Warranty (Standard)
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | EVE634-05M |
| EAN | 0822088130086 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
Premium performance and immunity to EMI/RFI interference
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
You may also be interested in
| Product |
Black Box EVE634-05M networking cable...
£8.92
£7.43
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EVE634-05M
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Black Box
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|