Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£6.28
£5.23
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
- Cat6 for High-Speed Gigabit Performance
- Great for Gaming, Streaming and Work
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 506-94 |
| EAN | 5705730506949 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sandberg Network Cable UTP Cat6 is perfect for connecting your PC to broadband, LAN, router, or switch – or for use between switches and in patch panels. The Cat6 standard ensures high transfer speed and minimal data loss, optimized for Gigabit Ethernet (10 Gbps).
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 167 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 167 mm |
| Package weight | 104 g |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 2 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£6.28
£5.23
|
Recommended
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£5.02
£4.18
|
connektgear 15m RJ45 CAT5e UTP Strande...
£5.02
£4.18
|
Hot Product
connektgear 10m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£5.82
£4.85
|
connektgear 10m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£5.82
£4.85
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£5.42
£4.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
506-94
|
28-0150GN
|
28-0150P
|
31-0100BK
|
31-0100G
|
506-93
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Sandberg
|
| Cable length |
1m to 3m
|
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|