| SKU | I7100-300-EU |
| EAN | 0888434406441 |
| Manufacturer | BRADY |
| Availability | In Stock |
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 10.6 cm |
| Printing | |
| Minimum print length | 2 m |
| Colour | No |
| Print speed | 300 mm/sec |
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 50 MB |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 11 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 50 MB |
| Design | |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black, Blue |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Technical details | |
| Warranty card | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 252 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 288 mm |