Compulocks 5 Ports USB Charging Dock Station With UK Plug
£195.66
£163.05
5 x USB A, 5 x USB C, UK Plugs, White
- Available in EU and UK plugs
- - Ideal for tablets and iPads
- - Multi-protection over temperature, voltage, and short-circuit
- - Worldwide compatibility
- - Can accommodate tablets in cases
| SKU | 5PUSBCDKS-UK |
|---|---|
| EAN | 0819472025110 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | In Stock |
The USB Charging Dock is an ideal charging solution for all iPads and tablets.
With 5 ports for USB/USBC charging, it protects devices from overheating and short circuits while offering wide compatibility with all sizes and models.
With 5 ports for USB/USBC charging, it protects devices from overheating and short circuits while offering wide compatibility with all sizes and models.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet/Smartphone |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | White |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Docking connector type | USB, USB Type-C |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 5 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (max) | 150 W |
| DC output current | 3 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| DC input voltage | 5 - 20 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 152 mm |
| Depth | 94 mm |
| Height | 31 mm |
| Weight | 476.3 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| USB hub | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Compulocks 5 Ports USB Charging Dock S...
£195.66
£163.05
|
Bestseller
Zebra CRD-MC33-2SUCHG-01 mobile device...
£227.81
£189.84
|
Gamber-Johnson 7160-1418-00 mobile dev...
£267.06
£222.55
|
Hot Product
V7 Universal USB-C Docking Station w/...
£299.30
£249.42
|
Popular
Honeywell CT50-MB-0-XP mobile device d...
£298.44
£248.70
|
New
Honeywell CT40-DB-UVB-2 mobile device...
£262.00
£218.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5PUSBCDKS-UK
|
CRD-MC33-2SUCHG-01
|
7160-1418-00
|
UCDDS1080P
|
CT50-MB-0-XP
|
CT40-DB-UVB-2
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Zebra
|
Gamber-Johnson
|
V7
|
Honeywell
|
Honeywell
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Zebra
|
Samsung
|
N/A
|
Honeywell
|
Honeywell
|
| Basic device type |
Tablet/Smartphone
|
PDA
|
Tablet/Smartphone
|
N/A
|
Mobile computer
|
Mobile computer
|