Acer Iconia A11 -21M-A00P Allwinner 64 GB 27.9 cm (11") 4 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Android 15 Silver
£169.20
£141.00
Allwinner A537 (2GHz), 4GB DDR4-SDRAM, 64GB Flash, 11" WUXGA 1920 x 1200 IPS, WLAN, Bluetooth, 5MP/8MP, Android 15
- Android 15
- Allwinner A537 (2GHz)
- 11" WUXGA 1920 x 1200 IPS
- 4GB DDR4-SDRAM & 64GB Flash
| SKU | NT.LJAEK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474686848 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Iconia |
| Product Series | A11 |
Acer Iconia A seamlessly blends entertainment and education for students and families alike. Its beautiful screen and long battery life, make it a versatile tablet for use at home or at school.
Big Possibilities
Ideal for browsing, movies, or schoolwork, the Acer Iconia A tablet includes an 8- to 12-inch display options with up to 2K resolution and a 60Hz refresh rate. The vapor silver, all-metal aluminum alloy chassis provides a lightweight and durable build, suitable for any lifestyle.
Built to Perform
Enjoy fluid navigation between videos, photos, games, and other applications, driven by an octa-core processor and the Android 15 operating system. The Acer Iconia A boasts up to 4 GB RAM, up to 128 GB of internal storage, and a MicroSD card slot for additional storage capacity.
AI-enabled
The Acer Iconia A features an integrated 3 TOPS NPU, unlocking on-device AI capabilities such as AI Smart Sensing for touchless interaction, AI-SR (Super Resolution) to enhance video resolution, and Smile Camera to take photos and selfies with ease.
Video Calls Made Easy
Stay connected with ease thanks to Acer Iconia A’s dual-band Wi-Fi 6 capability – while 5 MP front-facing and 8 MP rear-facing cameras enable you to make crystal clear video calls and capture high-resolution photos.
Less Charging, More Fun
Acer Iconia A comes equipped with an 8,000mAh battery, offering up to 10 hours of video playback – so you can enjoy your favorite content worry-free on the go.
Apps for Kids
Google Kids Space gives you and your child a safe place to explore quality content designed to help them learn and keep them engaged. Parents can also help manage the content, screen time, and more with the Family Link app.
Big Possibilities
Ideal for browsing, movies, or schoolwork, the Acer Iconia A tablet includes an 8- to 12-inch display options with up to 2K resolution and a 60Hz refresh rate. The vapor silver, all-metal aluminum alloy chassis provides a lightweight and durable build, suitable for any lifestyle.
Built to Perform
Enjoy fluid navigation between videos, photos, games, and other applications, driven by an octa-core processor and the Android 15 operating system. The Acer Iconia A boasts up to 4 GB RAM, up to 128 GB of internal storage, and a MicroSD card slot for additional storage capacity.
AI-enabled
The Acer Iconia A features an integrated 3 TOPS NPU, unlocking on-device AI capabilities such as AI Smart Sensing for touchless interaction, AI-SR (Super Resolution) to enhance video resolution, and Smile Camera to take photos and selfies with ease.
Video Calls Made Easy
Stay connected with ease thanks to Acer Iconia A’s dual-band Wi-Fi 6 capability – while 5 MP front-facing and 8 MP rear-facing cameras enable you to make crystal clear video calls and capture high-resolution photos.
Less Charging, More Fun
Acer Iconia A comes equipped with an 8,000mAh battery, offering up to 10 hours of video playback – so you can enjoy your favorite content worry-free on the go.
Apps for Kids
Google Kids Space gives you and your child a safe place to explore quality content designed to help them learn and keep them engaged. Parents can also help manage the content, screen time, and more with the Family Link app.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | CineCrystal |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Allwinner Technology |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | A537 |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Allwinner |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | Flash |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Camera | |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | Android 15 |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Processor manufacturer | Allwinner Technology |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Battery | |
| Battery voltage | 3.8 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Battery capacity | 22.8 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery included | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 10 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 9 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 10 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 255.9 mm |
| Depth | 168.4 mm |
| Height | 7.9 mm |
| Weight | 530 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Allwinner Technology |
| Processor family | Allwinner |
You may also be interested in
| Product |
Acer Iconia A11 -21M-A00P Allwinner 64...
£169.20
£141.00
|
Popular
Hannspree HANNSpad Apollo 2 Mediatek 3...
£180.00
£150.00
|
Bestseller
Samsung Galaxy Tab A9 SM-X110N Mediate...
£223.20
£186.00
|
HMD T21 Tiger 128 GB 26.3 cm (10.4&quo...
£162.00
£135.00
|
Hot Product
Acer Iconia Tab V10-21 - 10.1" Fu...
£180.00
£150.00
|
Recommended
Acer Iconia Tab A11-11 - 4GB Memory, 6...
£216.00
£180.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
NT.LJAEK.001
|
SN1ATP5B
|
SM-X110NZAEEUB
|
F20ENV1A003
|
NT.LHSEK.001
|
NT.LHLEK.001
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Samsung
|
HMD
|
Acer
|
Acer
|
| Display diagonal |
10" to 12"
|
10" to 12"
|
7" to 10"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
| Operating system installed |
Android 15
|
Android 10
|
N/A
|
Android 12
|
Android 14
|
Android 14
|
| Form factor |
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
| Card reader integrated |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Graphite
|
Grey
|
Champagne
|
N/A
|
| Internal memory |
4GB
|
N/A
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
| Platform |
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
| Position location |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Mobile network connection |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Rear camera type |
N/A
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
| Panel type |
IPS
|
VA
|
TFT
|
N/A
|
IPS
|
IPS
|
| Storage media |
Flash
|
eMMC
|
N/A
|
N/A
|
Flash
|
Flash
|