Lanview RDLAK16U758BL rack cabinet 16U Freestanding rack Black
£1,424.15
£1,186.79
by Logon 19" 16U Rack Cabinet 750 x 800mm Soundproof
- Acoustic insulation
- damping rating of up to 50 decibels
- ventilation system with a maximum noise level of 29-30dB.
| SKU | RDLAK16U758BL |
|---|---|
| EAN | 5420016870483 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Model: Logon RDLAK16U758BL
SoundProof Server RackWith the 8mm smoked tempered glass model, you can easily see the accessory or device you have connected and add a different atmosphere to your office. Glasses used in soundproof cabinets are specially used to minimize sound leakage.The oval venting holes on the top and bottom of the cover at the back of the Soundproof cabinets allow air to flow out and keep the interior temperature at the lowest level thanks to the Soundproof special fan modules. Each accessory and device you install in the cabinet increases the heat inside.
The fan modules in the cabinet keep the air inside stable with the advantages of the ventilation holes and protect the devices.
Specifications:
Height Measurement: 16U
Dimension: W=750mm x D=800mm x H=959mm
8mm Glass door
Color: Black
Digital Themperature indicator
Free-Standing
Includes:
Acoustic insulation
Special silent fan: 3pcs
PDU: 1pcs
Lightning
Brush type organizer
Fixed Shelf: 1pcs
SoundProof Server RackWith the 8mm smoked tempered glass model, you can easily see the accessory or device you have connected and add a different atmosphere to your office. Glasses used in soundproof cabinets are specially used to minimize sound leakage.The oval venting holes on the top and bottom of the cover at the back of the Soundproof cabinets allow air to flow out and keep the interior temperature at the lowest level thanks to the Soundproof special fan modules. Each accessory and device you install in the cabinet increases the heat inside.
The fan modules in the cabinet keep the air inside stable with the advantages of the ventilation holes and protect the devices.
Specifications:
Height Measurement: 16U
Dimension: W=750mm x D=800mm x H=959mm
8mm Glass door
Color: Black
Digital Themperature indicator
Free-Standing
Includes:
Acoustic insulation
Special silent fan: 3pcs
PDU: 1pcs
Lightning
Brush type organizer
Fixed Shelf: 1pcs
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Key lock | Yes |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 16U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Castor wheels | No |
| Removable back door | Yes |
| Removable side panels | No |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Glass/Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Back door key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Material | Glass |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Certification | Flame retardant BS 476 part 6 class 0, part 7 class 1 |
| Rack rails | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Soundproof | Yes |
| Cable entry point | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 820 mm |
| Package width | 820 mm |
| Package height | 1100 mm |
| Package weight | 99.5 kg |
| Width | 750 mm |
| Depth | 800 mm |
| Height | 959 mm |
| Weight | 91 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
| Package depth | 820 mm |
| Package width | 820 mm |
| Package height | 1100 mm |
| Package weight | 99.5 kg |
| Technical details | |
| Package width | 820 mm |
| Package height | 1100 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Cooling type | Active |
| Airflow | 475 m³/hr |
| Rack capacity | 16U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Flame retardant BS 476 part 6 class 0, part 7 class 1 |
| Material | |
| Material | Glass |
| Other features | |
| Airflow | 475 m³/hr |
You may also be interested in
| Product |
Lanview RDLAK16U758BL rack cabinet 16U...
£1,424.15
£1,186.79
|
Bestseller
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosu...
£1,330.43
£1,108.69
|
Popular
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosu...
£1,569.54
£1,307.95
|
New
HPE 42U 800mmx1200mm G2 Kitted Advance...
£1,791.83
£1,493.19
|
Hot Product
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosu...
£1,260.14
£1,050.12
|
Recommended
APC Easy Rack, 48U, Black, With Roof,...
£1,947.98
£1,623.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RDLAK16U758BL
|
AR3104
|
AR3104SP1
|
P9K15A
|
AR3106SP
|
ER8822
|
| Manufacturer |
Lanview
|
APC
|
APC
|
HPE
|
APC
|
APC
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
N/A
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
16U
|
24U
|
24U
|
42U
|
18U
|
48U
|