CoreParts MBA1092 power adapter/inverter Indoor 40 W Black
£28.80
£24.00
Power Adapter for Samsung 40W 12V 3.33A Plug:2.5*0.7 Desktop Version: Including Power Cord
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 18 month Warranty
| Purpose | Universal |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBA1092 |
| EAN | 5711045812347 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
In CoreParts you will find a range of adapters that match the performance of your original adapter with different capacities and manufactured by High-end, certified and trusted suppliers.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 40 W |
| Output voltage | 12 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Samsung Tablet Samsung ATIV Smart PC Samsung Chromebook |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC port type | C5 |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 40 W |
| Output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 3.33 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 2.5*0.7 |
| Compatibility | Samsung Tablet Samsung ATIV Smart PC Samsung Chromebook |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Width | 156 mm |
| Depth | 106 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 214 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 2.5x0.7 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBA1092 power adapter/invert...
£28.80
£24.00
|
Recommended
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
New
HP AC Smart pin slim power adapter (90...
£42.12
£35.10
|
Bestseller
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Hot Product
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Popular
HP AC Smart adapter (90 watt) power ad...
£42.12
£35.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBA1092
|
469632-010
|
469639-003
|
DF263
|
DF266
|
613160-001
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
HP
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Universal
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|