CoreParts MBXLE-DC0001 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
£26.88
£22.40
Car Adapter for Lenovo 65W 20V 3.3A Square plug
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXLE-DC0001 |
| EAN | 5712505901021 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 10-15 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 20 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Lenovo ThinkPad X X240 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Power | |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 10-15 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 3.3 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Connector(s) | Lenovo Square |
| Compatibility | Lenovo ThinkPad X X240 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 157 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 48 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 146 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | Lenovo Square |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXLE-DC0001 power adapter/i...
£26.88
£22.40
|
Recommended
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
Bestseller
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Hot Product
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Popular
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
Origin Storage AC Adapter (90W) For La...
£33.40
£27.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXLE-DC0001
|
469632-010
|
DF263
|
DF266
|
613161-001
|
ADP-E90W
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
HP
|
Origin Storage
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|