DeLOCK 90300 interface cards/adapter Internal M.2
£24.96
£20.80
PCI Express x16 Card to 1 x NVMe M.2 Key M for Server
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| SKU | 90300 |
| EAN | 4043619903009 |
| Manufacturer | DeLOCK |
| Availability | In Stock |
This PCI Express card by Delock expands the PC by one M.2 slot. One M.2 module in 2280, 2260, 2242 or 2230 format can be connected. If the card will be installed in the PC, the slot bracket does not have to be removed. Due to the small height, the card can also fit into for servers with one unit height (1U).
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| Host interface | PCIe |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| NVMe | Yes |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Kernel 3.17 |
| Features | |
|---|---|
| NVMe | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 98 mm |
| Depth | 5 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Quantity | 1 |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity | 1 |
| Screws included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
DeLOCK 90300 interface cards/adapter I...
£24.96
£20.80
|
Bestseller
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£31.68
£26.40
|
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
£26.70
£22.25
|
Recommended
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire...
£28.91
£24.09
|
Hot Product
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£31.62
£26.35
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£27.01
£22.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90300
|
ICUSB232PRO
|
35BAYCF2IDE
|
PCI1394MP
|
42805
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
DeLOCK
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Tripp Lite
|
| Host interface |
PCIe
|
N/A
|
IDE
|
PCI
|
N/A
|
USB
|
| Internal |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Output interface |
M.2
|
N/A
|
CF
|
IEEE 1394/Firewire
|
N/A
|
Serial
|