DICOTA Privacy Filter 2-way 15.5 cm (6.1") Smartphone Frameless display privacy filter
£21.16
£17.63
Privacy Filter 2-way adhesive Apple iPhone 16
- Easy to apply without air bubbles
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to the original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Removal without leaving residue
| SKU | D80177-2AD |
|---|---|
| EAN | 7640494872009 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
| Features | |
|---|---|
| Anti-reflective | Yes |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-reflective, Privacy |
| Compatibility | iPhone 16 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-reflective, Privacy |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Suitable for | Smartphone |
| Anti-reflective | Yes |
| Screen size HxW | 142.7 x 66.7 mm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Suitable for | Smartphone |
| Screen size HxW | 142.7 x 66.7 mm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Compatibility | iPhone 16 |
| Screen size HxW | 142.7 x 66.7 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Display | |
| Compatibility | iPhone 16 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Anti-reflective | Yes |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
DICOTA Privacy Filter 2-way 15.5 cm (6...
£21.16
£17.63
|
Popular
Targus Privacy Screen 13.3"W (16:...
£30.74
£25.62
|
Recommended
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo...
£27.38
£22.82
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo...
£30.12
£25.10
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14"...
£30.71
£25.59
|
Origin Storage Security Filter 2-Way P...
£20.32
£16.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D80177-2AD
|
ASF133WEU
|
4802001
|
4806801
|
4812001
|
OSFNB2WPI13.3WL-169
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Origin Storage
|
| Suitable for |
Smartphone
|
N/A
|
Monitor/Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Monitor/Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|