eSTUFF COLORADO Magnet Case for iPad 12.9 Pro 2022/2021/2020 - Black
£37.06
£30.88
iPad 12.9 Pro 2022/2021/2020COLORADO Magnet Case - Black
- Built-in pencil hasp
- Magnetic back cover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
- Slim fit
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 12.9 " |
| SKU | ES682195-BULK |
| EAN | 5704174035602 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
This extremely slim fitting case is equipped with built-in magnets in the back cover to keep the iPad in place. The case is highly recommended for business or school use. A built-in pencil hasp keeps the Apple pencil in place whilst it can still be magnetically paired and charged via the iPad metal frame. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Scratch resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Scratch resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Depth | 12 mm |
| Weight | 360 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 361 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 361 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF COLORADO Magnet Case for iPad 1...
£37.06
£30.88
|
Bestseller
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£45.67
£38.06
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£30.74
£25.62
|
Hot Product
eSTUFF ES681543-BULK tablet case Black
£34.16
£28.47
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£37.21
£31.01
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£38.23
£31.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682195-BULK
|
THZ749GL
|
ES681540-BULK
|
ES681543-BULK
|
77-62038
|
77-62047
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
PU leather
|
Polyurethane
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Folio case
|
N/A
|
N/A
|
Cover case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|