| SKU | FG-50G-SFP-BDL-950-12 |
|---|---|
| EAN | 0195875318401 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | In Stock |
| Product Family | FortiGate |
Converged Next-Generation Firewall and SD-WAN
| Data transmission | |
|---|---|
| IPS/IDS throughput | 2250 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 1300 Mbit/s |
| Security policies (max) | 2000 |
| Firewall latency | 2.42 µs |
| Firewall throughput | 6 Mpps |
| Firewall (UDP 1518) throughput | 5 Gbit/s |
| Threat protection throughput | 1100 Mbit/s |
| VPN throughput | 4.5 Gbit/s |
| Performance | |
| Concurrent connections | 720000 |
| Heat dissipation | 30.35 BTU/h |
| Certification | USGv6/IPv6 |
| Security | |
| Domains quantity | 5 |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| Design | |
| Form factor | Desktop |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Power consumption (typical) | 8.3 W |
| Power consumption (max) | 8.9 W |
| DC input voltage | 12 V |
| Certificates | |
| Certification | USGv6/IPv6 |
| Compliance certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), ISED, UL, cUL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Width | 216 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 40.5 mm |