HP 700 Rechargeable Multi Pen
- Across projects or devices, this intuitive multi pen switches from protocol to protocol as effortlessly as it writes[1]. Precise tip control delivers the comfort of a smoother, more natural writing experience that glides through workloads.[3]
- Meet the do-everything multi pen built around you. Customizable buttons[2] bring your favorite functions directly to your fingertips. Adjustable tilt and pressure with new soft, durable tips means a more personal touch for more productivity.
- Leave nothing unwritten with the USB-C rechargeable pen that keeps you confidently editing, designing, taking notes and more for up to 25 days with typical usage[4]. A convenient LED indicator tracks its charging status so you always know you’re good to go.
- The better choice for a brighter tomorrow, the HP 700 Rechargeable Multi Pen is made with at least 60% post-consumer recycled materials[5]. Plus, with FSC-certified packaging,[6] this pen was designed thoughtfully.
| SKU | 93Z27AA |
|---|---|
| EAN | 0197498850016 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Works well with others
Across projects or devices, this intuitive multi pen switches from protocol to protocol as effortlessly as it writes[1]. Precise tip control delivers the comfort of a smoother, more natural writing experience that glides through workloads.[3]

Made to match your moves
Meet the do-everything multi pen built around you. Customizable buttons[2] bring your favorite functions directly to your fingertips. Adjustable tilt and pressure with new soft, durable tips means a more personal touch for more productivity.

Stay in charge
Leave nothing unwritten with the USB-C® rechargeable pen that keeps you confidently editing, designing, taking notes and more for up to 25 days with typical usage[4]. A convenient LED indicator tracks its charging status so you always know you’re good to go.
For seamless compatibility between devices, the HP 700 Rechargeable Multi Pen is all-hands-on-deck. Work naturally across multiple protocols[1], with precise control features and intuitive button customization[2] that does every task just like you ask.
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Width | 9 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 9 mm |
| Brand compatibility | HP |
| Buttons quantity | 2 |
| Package width | 76 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Product colour | Black |
| Battery type | Built-in |
| Sustainable technologies and materials | 60% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197498850016 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 76 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package weight | 65.5 g |
| Width | 9 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 9 mm |
| Weight | 13 g |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | HP |
| Buttons quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Battery type | Built-in |
| HP segment | Home |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Device compatibility | Universal |
| Tip colour | Black |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 60% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 76 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package weight | 65.5 g |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197498850016 |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211709 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 700 Rechargeable Multi Pen
£133.20
£111.00
|
Popular
HP 846410-001 stylus pen Grey
£126.00
£105.00
|
Bestseller
Wacom Pro Pen 2 stylus pen 15 g Black
£167.40
£139.50
|
Hot Product
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
£109.66
£91.38
|
Recommended
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
£142.20
£118.50
|
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
£136.80
£114.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
93Z27AA
|
846410-001
|
KP504E
|
EYV-00010
|
EYU-00010
|
EYV-00011
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Wacom
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Microsoft
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
Wacom
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Microsoft
|
| Device compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|