Kensington Contour 2.0 EQ Pro Laptop Backpack 17"
- Comfortable ergonomic design with heat-dissipating contoured back.
- Padded laptop compartment with lockable zippers.
- Durable, water-resistant 1680D polyester containing 36% post-consumer recycled (PCR) content using 46 x 250ml plastic bottles.
- Hidden RFID-blocking pocket protects sensitive cards and IDs from unauthorised scanning.
- Travel-friendly design with trolley strap.
- Multiple pockets keep your accessories, water bottle, umbrella and other travel essentials organised.
- Padded straps and handles provide comfortable and versatile carrying options.
- 5-year limited warranty.
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester,Tricot |
| SKU | K60381EU |
| EAN | 5028252596848 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Comfortable Ergonomic Design
Heat-dissipating contoured back helps shift weight from the shoulders to the hips for enhanced comfort.
Padded & Lockable Laptop Compartment
The padded laptop compartment offers drop protection that shields your devices from bumps and falls, while lockable and puncture-resistant zippers help prevent device theft.

Rugged Material with Improved Sustainability
Made using durable, water-resistant 1680D polyester containing 36% post-consumer recycled (PCR) content—using 46 × 250 ml plastic bottles, providing reliable protection against abrasions, punctures and tears.
RFID-Blocking Pocket
The hidden RFID-blocking pocket protects your sensitive cards and IDs from unauthorised scanning while keeping them organised and easily accessible.
Travel-Friendly Design
Includes a trolley strap for convenient attachment to luggage and a checkpoint‑friendly design to streamline airport travel.
Integrated Side & Accessory Pockets
Multiple pockets keep your accessories, water bottle, umbrella and other travel essentials organised.
Padded Straps & Handles
Padded straps and a convenient grab handle provide comfortable and versatile carrying options for easy transport.
Trusted Quality
Backed by a 5-year limited warranty, this backpack provides reliable quality and workmanship.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Technical details | |
|---|---|
| Special features | EQ |
| Case type | Backpack |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Special features | EQ |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 660 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.21 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington Contour 2.0 EQ Pro Laptop B...
£99.85
£83.21
|
Kensington Contour 15.6'' La...
£115.20
£96.00
|
Hot Product
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£91.86
£76.55
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£99.00
£82.50
|
Bestseller
Wenger/SwissGear 600637 notebook case...
£102.60
£85.50
|
New
Kensington Contour 2.0 EQ Business Lap...
£94.14
£78.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K60381EU
|
1500234
|
TSB700EU
|
600639
|
600637
|
K60382EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Kensington
|
| Maximum screen size |
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|