Kensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
£115.20
£96.00
Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
- Hard wearing 1680 Denier Ballistic Nylon backpack protects and cushions your laptop
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this backpack that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Padded shoulder straps and lumbar support panel designed to fit the contours of your body and ease back, neck and shoulder strain
- Laptop compartment with SnugFit(TM) protection system for oustanding laptop protection
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets and water bottle holder
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyester |
| SKU | 1500234 |
| EAN | 5028252168168 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Here's the protection you need for your notebook. Rugged yet comfortably lightweight, the Contour Backpack Laptop Case offers excellent computer protection with exceptional comfort. Its ergonomically designed side panels efficiently bring weight in towards your center of gravity.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Backpack |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet net weight | 68.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Contour 15.6'' La...
£115.20
£96.00
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600662 laptop case 43...
£171.00
£142.50
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£99.00
£82.50
|
Bestseller
Wenger/SwissGear 600637 notebook case...
£102.60
£85.50
|
New
Kensington Contour 2.0 EQ Business Lap...
£94.14
£78.45
|
Popular
Kensington Contour 2.0 EQ Pro Laptop B...
£99.85
£83.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1500234
|
600662
|
600639
|
600637
|
K60382EU
|
K60381EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Kensington
|
Kensington
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
| Material |
Polyester
|
Polyamide
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|