Lanview LVN6005SOUT networking cable Black 0.5 m Cat6a S/FTP (S-STP)
£8.62
£7.18
Cat6a HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable 0,5m
- Designed in Denmark
- VERY soft & flexible
- Thermal Range: -40° to 85°C
- Acid, Oil, Microbe, Chemical, UV & Hydrolysis resistance
- Suitable for Voice, Data, Video application
| SKU | LVN6005SOUT |
|---|---|
| EAN | 5704174654018 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
CAT6A HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Copper alloy |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 0.5 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 50 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable diameter | 6 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 6 mm |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN6005SOUT networking cable B...
£8.62
£7.18
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN6005SOUT
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|