Lanview LVR-3MSCH-SPD-SCH8 power distribution unit (PDU) 8 AC outlet(s) 1U Black
£32.38
£26.98
19" rack mount power strip, 3m, 16A with 8 x Schuko F outlets
- To order a full box, please select the following quantity: 10 pcs.
- 3 m cable with Schuko 16A plug.
- surge protection
- frontal installation
- Low-weight aluminum chassis for easy installation
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | LVR-3MSCH-SPD-SCH8 |
| EAN | 5715063046876 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
This Power socket consist of 8 x 230V schuko F socket and 3 meter power cord with a Schuko Plug , ready to mount in a 1U rack cabinet. surge protection
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | No |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Cable colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power plug | Type F |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Cable type | H05VV-F 3X1.5mm2 |
| Surge protection | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Cable type | H05VV-F 3X1.5mm2 |
| Power | |
| Maximum power | 4000 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Surge protection | Yes |
| Number of phases | 1 |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LVR-3MSCH-SPD-SCH8 power distr...
£32.38
£26.98
|
New
Lindy 5m 6-Way UK Mains Power Extensio...
£27.53
£22.94
|
Popular
Equip 8-Outlet German Power Distributi...
£26.88
£22.40
|
Intellinet 19" 1U Rackmount 7-Out...
£37.44
£31.20
|
Recommended
Lanview TUPS032 power distribution uni...
£28.18
£23.48
|
Bestseller
Lanview TUPS031 power distribution uni...
£30.95
£25.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVR-3MSCH-SPD-SCH8
|
73074
|
333286
|
715140
|
TUPS032
|
TUPS031
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Lindy
|
Equip
|
Intellinet
|
Lanview
|
Lanview
|
| AC outlets quantity |
8
|
N/A
|
8
|
7
|
N/A
|
N/A
|