Microconnect MC-PCIE-SSDADAPTER interface cards/adapter Internal M.2
£17.58
£14.65
PCI-E X4 M.2 B & M Key NGFF SSD card
- NGFF SSD SATA Gen 3.0 6Gb/s
- System requirements: Windows R10, Windows R8, Windows R8.1, Windows RServer 2012 R2, Linux 32bit or 64 bit
- Support M.2 Socket 3 PCI-e-based SSD Module
- Support Mac OS
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| SKU | MC-PCIE-SSDADAPTER |
| EAN | 5704174031963 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This SSD adapter card enables you to connect PCIe motherboard to NGFF M Key SSD. It can also be used to connect SATA Motherboard to NGFF B Key SSD. Easy installation & no driver required
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | M.2 |
| Host interface | PCIe |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 110 g |
| User guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-PCIE-SSDADAPTER interf...
£17.58
£14.65
|
Recommended
StarTech.com 24in Internal USB Motherb...
£14.86
£12.38
|
Hot Product
StarTech.com PCI Express X1 to X16 Low...
£25.37
£21.14
|
DeLOCK 89243 interface cards/adapter I...
£26.21
£21.84
|
LogiLink PC0033 interface cards/adapte...
£22.79
£18.99
|
Popular
StarTech.com 2 Port PCI RS422/485 Seri...
£25.34
£21.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-PCIE-SSDADAPTER
|
ICUSB232INT1
|
PEX1TO162
|
89243
|
PC0033
|
PCI2S4851050
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
DeLOCK
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
| Host interface |
PCIe
|
IDC
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
PCI/PCI-X
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
M.2
|
Serial
|
PCIe
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
Serial
|