Microconnect MC-USB3.0AB30OP USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 30 m USB A USB B Black
£291.85
£243.21
Premium Optic Fiber USB Cable 3.2 Gen 2 A-B, 30m
- USB 3.1 and USB 3.1 Gen 2 have been renamed to USB 3.2 Gen 2, with transfer rates reaching up to 10 Gbps.
- Downward compatible with USB 2.0
- Supply devices with power 5V/800mA
- Cable OD: 4.5mm
- Power adapter at host is not required
- Supports all major operating systems including Windows, Mac OS, and Linux
| Cable length | 30 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | MC-USB3.0AB30OP |
| EAN | 5704174890041 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical USB 3.2 Gen 2 A to B cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections. It is ideal for a wire variety of USB devices, from printer, scanners, meeting cameras and other USB 3.2 Gen 2 B devices. Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 10 Gbit/s (USB3.2 Gen2).
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical USB 3.2 Gen 2 A to B cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections. It is ideal for a wire variety of USB devices, from printer, scanners, meeting cameras and other USB 3.2 Gen 2 B devices. Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 10 Gbit/s (USB3.2 Gen2).
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 30 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 850 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 30 m |
| Weight | 850 g |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-USB3.0AB30OP USB cable...
£291.85
£243.21
|
New
Huddly 7090043790443 USB cable USB 3.2...
£346.63
£288.86
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£271.73
£226.44
|
Popular
Vivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3....
£275.29
£229.41
|
Hot Product
Lindy 10m USB 3.2 Gen 1 and DP 1.4 Typ...
£308.22
£256.85
|
Recommended
Lindy 30m Fibre Optic USB 3.0 Cable
£334.01
£278.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USB3.0AB30OP
|
7090043790443
|
939-001799
|
PROUSB3AAF20
|
43333
|
43345
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Huddly
|
Logitech
|
VivoLink
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB C
|
2 x USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|