Microconnect SSTP602SOUT networking cable Black 2 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£7.86
£6.55
CAT6 S/FTP Outdoor Network Cable 2m, Black
- UV resistant, acid- & alkali resistant, corrosion resistant
- Boots with kink protection, strain reliefs and latch protection
- Works for PoE+
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | SSTP602SOUT |
| EAN | 5704174272762 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6 Outdoor patch cables are perfect for use and installation in outdoor applications. It could be for connecting surveillance cameras, on building facades, camping, garden and similar applications. This cable is produced with a double outer jacket (PE), which makes it resistant against water and UV radiation. . All the cables are tested up to 250Mhz (CAT6 standard) and are backwards compatible with CAT5e and CAT5 cables. Each cable are manufactured with a snaggles with prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Technical features | Boot with kink protection, strain relief and latch protection |
| Cable diameter | 6 mm |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Country of origin | China |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 27/7 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Certification | RoHS, CE |
| Cable length | 2 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 86 g |
| Packaging data | |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Technical features | Boot with kink protection, strain relief and latch protection |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect SSTP602SOUT networking ca...
£7.86
£6.55
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSTP602SOUT
|
705910
|
506-94
|
506-93
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|