Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD interface cards/adapter
£19.55
£16.29
SATA cable USB3.0 to 2.5" Gb/s adapter, 0.20m
- No power adapter required
- length: 20cm
- Chipset: JMB578
| SKU | USB3.0SATA2.5SSDHDD |
|---|---|
| EAN | 5712505742976 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
With this SATA cable you can get access to a SATA SSD pr HDD from your laptop. You can also connect to external drives everywhere with this SATA to USB adapter cable.
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 0.3 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Features | |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Cable length | 0.3 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD inter...
£19.55
£16.29
|
Recommended
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
£26.70
£22.25
|
Hot Product
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire...
£28.91
£24.09
|
Bestseller
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£27.01
£22.51
|
Popular
StarTech.com PCI Express X1 to X16 Low...
£25.37
£21.14
|
StarTech.com 7 Port PCI USB Card Adapter
£27.52
£22.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.0SATA2.5SSDHDD
|
35BAYCF2IDE
|
PCI1394MP
|
USA-19HS
|
PEX1TO162
|
PCIUSB7
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Host interface |
N/A
|
IDE
|
PCI
|
USB
|
PCIe
|
PCI/PCI-X
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
N/A
|
CF
|
IEEE 1394/Firewire
|
Serial
|
PCIe
|
USB 2.0
|