Microconnect USB3.1CETHB interface cards/adapter
£21.49
£17.91
USB-C to RJ45 network Adapter, 0.15m
- Supports Wake-ON-Lan
- Suitable for computers and smart devices with USB-C ports
- Supports network with 10/100/1000 Mbps with auto-detection
- Operation System Support :Windows XP/Vista/Win 7/8/8.1/10/Mac OS 10.5 or later
- Supports PXE Boot
| Host interface | RJ-45 |
|---|---|
| Output interface | USB Type-C |
| SKU | USB3.1CETHB |
| EAN | 5712505644744 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
With this USB Type C to Ethernet adapter you can extend your USB Type C laptop to add a Gigabit Ethernet connector. It is an Plug & Play configuration where you don't have to install drivers or change system settings.
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 0.2 m |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 118 g |
| Packaging data | |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 118 g |
| Other features | |
| Cable length | 0.2 m |
| Compatible operating systems | Windows XP/Vista/Win 7/8/8.1/10/Mac OS 10.5 or later |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.1CETHB interface car...
£21.49
£17.91
|
Recommended
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£31.68
£26.40
|
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
£26.70
£22.25
|
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire...
£28.91
£24.09
|
Hot Product
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£31.62
£26.35
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£27.01
£22.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CETHB
|
ICUSB232PRO
|
35BAYCF2IDE
|
PCI1394MP
|
42805
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Tripp Lite
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
IDE
|
PCI
|
N/A
|
USB
|
| Internal |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Output interface |
N/A
|
N/A
|
CF
|
IEEE 1394/Firewire
|
N/A
|
Serial
|