Microconnect UTP6A01W networking cable White 1 m Cat6a U/UTP (UTP)
£8.47
£7.06
CAT6a U/UTP Network Cable 1m, White
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- CAT6a tested up to 500 MHz
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- with latch protection
- with slimline strain relief
- with gold plated PINs
| SKU | UTP6A01W |
|---|---|
| EAN | 5704174129028 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6a cables is an updated version of CAT6 slim cables. These cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in offices and home network and entertainment applications. The cables are tested up to 500Mhz / 1000 Mbps (CAT6a standard) and are backwards compatible with CAT6, CAT5e and CAT5 cables. They are produced with snaggles (boot), which prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 34 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect UTP6A01W networking cable...
£8.47
£7.06
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.85
£8.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UTP6A01W
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|