Microconnect V-FTP6A03Y-SLIM networking cable Yellow 3 m Cat6a U/FTP (STP)
£9.07
£7.56
CAT6A U-FTP Slim, LSZH, 3m Network Cable, Yellow
- To order a full box, please select the following quantity: 80 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE++ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- AWG32
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| SKU | V-FTP6A03Y-SLIM |
| EAN | 5715063027745 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
These CAT6a cables are perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They cables are thinner and very flexible which provides the installer a better accessibility and quick and easy switching. Furthermore, it improves the Airflow, and thereby reducing the risk of down-time. All the cables are Channel link tested up to 500Mhz (CAT6a) standard). Each cable is manufactured with a snaggles to prevents the connector to be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 32 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 46 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 56 g |
| Technical details | |
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 3 m |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect V-FTP6A03Y-SLIM networkin...
£9.07
£7.56
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-FTP6A03Y-SLIM
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
3m to 5m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/FTP (STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|