Microconnect V-UTP5005WVP networking cable White 0.5 m Cat5e U/UTP (UTP)
£8.57
£7.14
CAT5e U/UTP Network Cable 0.5m, White VALUEPACK (10pcs)
- To order a full box, please select the following quantity: 20 pcs.
- Suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- CAT5e tested up to 100MHz
- with Latch Protection
- with slimline relief
- with gold plated PINs
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | V-UTP5005WVP |
| EAN | 5711783229902 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT5e Flat cables are perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They are also very ideal to behind baseboards to be laid under carpets or other floors. All the cables are tested up to 100Mhz (CAT5e standard) and are backwards compatible with CAT5 cables.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 62 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 218 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 162 g |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect V-UTP5005WVP networking c...
£8.57
£7.14
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-UTP5005WVP
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|