Microconnect WBEE0 USB cable USB 2.0 5 m USB A Black
£13.88
£11.57
Active USB 2.0 Extension Cable with integrated booster, 5m
- Integrated booster for a loss-less signal transmission
- Compatible with Windows 2000, XP, VISTA, 7, 8, 10 & MAC
- no adaptor required
- Plug & Play
- Compatible with USB specification revision 2.0 and 1.1
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | WBEE0 |
| EAN | 7331990071200 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB 2.0 Active extension cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection from for example a printer or other USB devices. Through this USB 2.0 Active cable has a data transfer rate up to 0.48 Gbit/s and due to the integrated booster you will not have any problems with transmission loss.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 160 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 160 g |
| Package width | 266 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 164 g |
| Packaging data | |
| Package width | 266 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 164 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect WBEE0 USB cable USB 2.0 5...
£13.88
£11.57
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£20.06
£16.72
|
Hot Product
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£21.44
£17.87
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£11.64
£9.70
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£18.42
£15.35
|
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£12.70
£10.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WBEE0
|
90A052065
|
8-0754-12
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
510424
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|