ROLINE GREEN 21.44.3915 networking cable Red 2 m Cat6a U/UTP (UTP)
£5.04
£4.20
Cat.6A, Class EA, UTP, 10-Gigabit, 2m, 30.3g
- Durable thanks to moulded-on kink protection
- Suitable as patch cable in patch panels or as device connection cable and intended for use in the LAN
- Contact assignment: 1:1 according to EIA/TIA568, 8 cores
- Structure: 8 cores stranded wire
| SKU | 21.44.3915 |
|---|---|
| EAN | 7630049623866 |
| Manufacturer | Roline |
| Availability | In Stock |
Category 6A twisted-pair patch cable with RJ-45 connectors on both sides. Particularly thin and flexible cable with individual pairs of wires for use in confined spaces, such as in data centres.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 32 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable type | Cable on reel |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Bend radius (min) | 1.5 cm |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30.3 g |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 29.7 x 6.6 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 11.6 x 29.7 x 6.6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 34 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Cable type | Cable on reel |
You may also be interested in
| Product |
ROLINE GREEN 21.44.3915 networking cab...
£5.04
£4.20
|
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£3.66
£3.05
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.14
£4.28
|
New
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.73
£3.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.44.3915
|
506-94
|
506-93
|
83388
|
83369
|
83164
|
| Manufacturer |
Roline
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|