SanDisk 00173359 card reader USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£26.11
£21.76
SanDisk USB 3.0 Card Reader For SD UHS-I Memory Cards, Black
| SKU | SDDR-C531-GNANN |
|---|---|
| EAN | 0619659169992 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
USB 3.0 card reader for fast reading and writing microSD/microSDHC/microSDXC cards, allows fast data transfer between the card and the PC when used with a UHSI capable SD card, fast UHSI transfer speeds of up to 170 MB/s, compact and durable for
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Internal | No |
| Performance | |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 170 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Compatible products | For use with CF Express card type B format |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 170 Mbit/s |
| Features | |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible products | For use with CF Express card type B format |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13.61 g |
| Width | 31.8 mm |
| Height | 63 mm |
| Depth | 8.13 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Width | 31.8 mm |
| Package width | 156 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Height | 63 mm |
| Depth | 8.13 mm |
| Compatible products | For use with CF Express card type B format |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 00173359 card reader USB 3.2 G...
£26.11
£21.76
|
Akasa AK-ICR-07 card reader USB 2.0 In...
£21.50
£17.92
|
Popular
iogear GSR202 card reader USB 2.0 Black
£26.88
£22.40
|
Bestseller
Sandberg USB 3.0 Multi Card Reader
£26.23
£21.86
|
iogear GFR381 card reader USB 3.2 Gen...
£26.88
£22.40
|
Hot Product
StarTech.com USB 2.0 Internal Multi-Ca...
£20.57
£17.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDDR-C531-GNANN
|
AK-ICR-07
|
GSR202
|
133-73
|
GFR381
|
35FCREADBK3
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Akasa
|
iogear
|
Sandberg
|
iogear
|
StarTech.com
|
| Internal |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Interface |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|