SMS Smart Media Solutions 49P Casing Freestand Storage G1 WH 124.5 cm (49") White
£587.59
£489.66
49P Casing Freestand Storage G1 WH
| Maximum screen size | 49 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| SKU | 702-008-41 |
| EAN | 7331394931490 |
| Manufacturer | SMS Smart Media Solutions |
| Availability | In Stock |
Meet and inspire your visitors with engaging content in the shopping mall, hotel lobby, at a trade fair or the airport. SMS Casing Complete Freestand has major advantages for the retail industry, among others.
Easy-going in most environments.
The Casing Freestand poses no special demands on the surroundings, since it can be placed on any even surface in most environments. The installation is simple and cost-effective.
Choose glass, or no glass.
When ordering, you can choose polycarbonate glass in front of the display to give protection, prevent the public from tampering with the display and allow for easy cleaning. Or, you can order a version without front glass.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1130 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 654 mm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Type of shelf-placement | Floor |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Type of shelf-placement | Floor |
You may also be interested in
| Product |
Popular
SMS Smart Media Solutions 49P Casing F...
£587.59
£489.66
|
SMS Smart Media Solutions PD041002-P0...
£504.00
£420.00
|
Hot Product
SMS Smart Media Solutions Func Mobile...
£743.08
£619.23
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions 55L/P Casing...
£614.88
£512.40
|
SMS Smart Media Solutions 43L/P Casing...
£545.58
£454.65
|
Bestseller
B-Tech Universal Heavy Duty Pop-Out Wa...
£507.78
£423.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
702-008-41
|
PD041002-P0
|
FMN031001
|
701-004-12
|
701-002-12
|
BT8310XL/B
|
| Manufacturer |
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
B-Tech
|
| Mounting type |
Floor
|
Floor
|
Floor
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|