SMS Smart Media Solutions Func Mobile Motorized Black
£1,146.92
£955.77
Func Mobile Motorized
| Mounting type | Floor |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| SKU | FMT031001 |
| EAN | 7331394922313 |
| Manufacturer | SMS Smart Media Solutions |
| Availability | In Stock |
Easy to move, easy to reach
Func Mobile Motorized is easy to adjust for different needs. It doesn’t matter if the user is very tall, a child or sitting in a wheel chair. Everyone can work ergonomically thanks to:
- Motorized height adjustment of the display
- Wheels to move the stand between rooms
- Smart storage box, fits e.g. mini PC or codec
- Easy to reach the storage box from the front
The very stable design is perfect for large displays and touch displays.
Func Mobile Motorized is easy to adjust for different needs. It doesn’t matter if the user is very tall, a child or sitting in a wheel chair. Everyone can work ergonomically thanks to:
- Motorized height adjustment of the display
- Wheels to move the stand between rooms
- Smart storage box, fits e.g. mini PC or codec
- Easy to reach the storage box from the front
The very stable design is perfect for large displays and touch displays.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 120 kg |
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1170 - 1670 mm |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Lifting speed | 38 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Lifting weight (max) | 120 kg |
| Motorized | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Accepts padlock | Yes |
| Power | |
| Motorized | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1098 mm |
| Depth | 584 mm |
| Height | 1670 mm |
| Weight | 43 kg |
| Number of packaging boxes | 1 |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 1200 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 47 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of packaging boxes | 1 |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 1200 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 47 kg |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 94032080 |
| Products per pallet (EU) | 7 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
SMS Smart Media Solutions Func Mobile...
£1,146.92
£955.77
|
SMS Smart Media Solutions FMT091001 si...
£1,061.18
£884.32
|
Heckler Design H700-BG signage display...
£1,524.67
£1,270.56
|
Elo Touch Solutions Wallaby 55.9 cm (2...
£1,046.71
£872.26
|
SMS Smart Media Solutions EVER350 2.18...
£1,324.61
£1,103.84
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FMT031001
|
FMT091001
|
H700-BG
|
E989314
|
16-004-1S
|
| Manufacturer |
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
Heckler Design
|
Elo Touch Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
| Mounting type |
Floor
|
Floor
|
Floor
|
Wall
|
Floor
|