StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 M/M
£9.07
£7.56
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 M/M
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| SKU | ROLLOVERMM6 |
| EAN | 0065030844048 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
This 6ft Cisco Console Cable/Rollover cable is a cost-effective replacement cable which enables you to connect your computer to your Cisco® router, server, or network equipment. This durable Cisco Console Cable is a direct replacement cable that conforms to the Yost Serial Device Wiring Standard.
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1.8 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | CE, REACH |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable shape | Flat |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 0.1 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 55 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£9.07
£7.56
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROLLOVERMM6
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
N/A
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|