Trendnet TPE-219GI PoE adapter 2.5 Gigabit Ethernet
£70.20
£58.50
2.5G PoE++ Injector
- Converts a non-PoE 2.5G port to a PoE++ 2.5G port
- Supplies PoE (15.4W), PoE+ (30W), or PoE++ (90W)
- Network a PoE device up to 100m (328 ft.)
- Integrated power supply
- 2.5GBASE-T compliant
- IEEE 802.3af, 802.3at, and 802.3bt compliant
| SKU | TPE-219GI |
|---|---|
| EAN | 0710931162752 |
| Manufacturer | Trendnet |
| Availability | In Stock |
TRENDnet’s 2.5G PoE++ Injector, model TPE-219GI, combines electrical power with a 2.5GBASE-T network connection to produce an ultra-fast 2.5G PoE++ network signal. Auto-sensing technology conveniently delivers the correct wattage needed to power your PoE++ devices. Connect the TPE-219GI 2.5G PoE++ injector to a non-PoE switch, and run an Ethernet cable with data + power to network a PoE++ device up to 100 meters (328 ft.) away. Network PoE devices such as wireless access points, IP cameras, VoIP phone systems, IPTV decoders, access controls, and more.
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Certification | CE FCC ETL |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE FCC ETL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 386 g |
| Width | 154 mm |
| Depth | 73 mm |
| Height | 36 mm |
| Technical details | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
You may also be interested in
| Product |
Trendnet TPE-219GI PoE adapter 2.5 Gig...
£70.20
£58.50
|
Bestseller
Axis 5026-203 PoE adapter Gigabit Ethe...
£57.04
£47.53
|
Popular
Intellinet Gigabit Ultra PoE+ Injector...
£57.72
£48.10
|
Recommended
Cisco AIR-PWRINJ6-RF PoE adapter Gigab...
£78.00
£65.00
|
Hot Product
Intellinet Gigabit Ultra PoE+ Injector...
£68.41
£57.01
|
New
HPE Aruba Networking AP-POE-AFGE 1-Por...
£65.52
£54.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TPE-219GI
|
5026-203
|
561235
|
AIR-PWRINJ6-RF
|
561235-UK
|
R6P68A
|
| Manufacturer |
Trendnet
|
Axis
|
Intellinet
|
Cisco
|
Intellinet
|
HPE
|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
N/A
|