Urban Factory Privacy and Protection Cover for Laptop/Notebook Screen Size 15.6"
£42.24
£35.20
Secret Screen Protection For Notebook 15,6''W
- Centred angle of view: +/- 30°
- Fixing on screen with self-adhesive legs
- Reduces glare and blue light.
- Blocks up to 99% of ELF/VLF E-field radiation.
- Anti-static effect
- Compliant with standard: AOA
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | SSP16UF |
| EAN | 3760170843674 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | In Stock |
Thanks to this filter, only the person in front of the screen can see the data displayed. The technology used allows to darken the pictures and text on the screen, avoiding visibility to neighbors. The non-vision angle is 30°. Protects your LCD screen from scratches and fingerprints. Reduces glare for a better sight comfort. Enhances contrasts. Insures clear and not deformed picture. Anti radiation model, blocking up to 99% of the radiations ELF/VLF e-field, antistatic. Anti-glare norm: AOA. 2 fixation modes: with stickers or with slide channels.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-radiation, Anti-static |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 345 x 195 mm |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
|---|---|
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-radiation, Anti-static |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen size HxW | 345 x 195 mm |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
You may also be interested in
| Product |
Urban Factory Privacy and Protection C...
£42.24
£35.20
|
Hot Product
HP AU100AA
£42.12
£35.10
|
Popular
HP AU100AA display privacy filter 35.6...
£42.12
£35.10
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£59.94
£49.95
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£62.45
£52.04
|
New
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£58.86
£49.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSP16UF
|
AU100AA#AC3
|
AU100AA
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
HP
|
HP
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
| Suitable for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|