VALUE S/FTP (PiMF) Patch Cord, Cat.6, white 2 m
£5.04
£4.20
S/FTP (PiMF) Patch Cord, Cat.6, white 2 m
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 21.99.1346 |
| EAN | 7611990193615 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | In Stock |
Patch cable for networking connections between devices. Prepared double shielded Twisted Pair cable with screened RJ-45 connectors on both ends. Durable due to moulded kink protection. Flexible cable, suitable for narrow bending. Plugs with gold plated contacts. Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard. Construction: 4-pair stranded wire. Complete braid shielding. Pairs shielded with aluminium clad polyester foil..
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Input impedance | 100 Ω |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
|---|---|
| Input impedance | 100 Ω |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
You may also be interested in
| Product |
New
VALUE S/FTP (PiMF) Patch Cord, Cat.6,...
£5.04
£4.20
|
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
Recommended
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.99.1346
|
506-94
|
506-93
|
83388
|
83369
|
83164
|
| Manufacturer |
Value
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|