Value UTP Cat.6 Flat Network Cable, black 1 m
£5.04
£4.20
UTP Patch Cord, Cat.6 (Class E), extra-flat, black, 1 m
- Prepared cable with unshielded RJ-45 plug on both ends
- Extra flat cable for special applications
- Durable cables thanks to kink protection
- Contact settings 1:1 in accordance with EIA/TIA 568, 8 lines
- Construction: internal line 8 wires
- Plug with gold plated contacts
- Colour: black
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 21.99.0961 |
| EAN | 7611990123766 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | In Stock |
Yes
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Input impedance | 100 Ω |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
You may also be interested in
| Product |
New
Value UTP Cat.6 Flat Network Cable, bl...
£5.04
£4.20
|
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
Recommended
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.99.0961
|
506-94
|
506-93
|
83388
|
83369
|
83164
|
| Manufacturer |
Value
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|